text: K. Netolická

Koňovití vědí o blahodárných účincích jílu, mnozí dávají přednost špinavé vodě před čistou. Zvířata instinktivně ví, že hlína má úžasné léčivé vlastnosti a minerály nezbytné pro jejich zdraví. Jíl má nejen mnoho minerálních látek a živin, ale je také známo, že má vlastnosti, které jsou zdraví prospěšné a vědeckou obcí ještě zcela nevysvětlené. Koně milují bláto jíst a válet se v něm, pomáhají tak své kůži a srsti zůstat zdravou, detoxikují se a udržují parazity na uzdě.

Zkrmování hlíny koním nebo psům není tak divné, když pochopíme, že zvířata se sama jílem a hlínou krmí, pokud cítí potřebu. Všechna zvířata ve volné přírodě pojídají hlínu, včetně ptáků a ryb. Česká studie provedená v roce 1999 dospěla k závěru, že bentonitový jíl umožňuje větší průtok proteinu z bachoru do střev, což podporuje růst vlny u ovcí. U prasat prokázala že bentonitem krmená prasata měla v kejdě o 98,9% méně z psychrofilních mikroorganismů a o 100% méně z mezofilních mikroorganismů.

Zevně je velmi prospěšné použít jíl při léčbě vředů, kožních infekcí, akné, vyrážek, popálenin, různých druhů ran a jiných kožních problémů. Velmi dobré jsou zkušenosti s obklady v případě zánětů šlach, artritid, modřin, pohmožděnin, abcesů a svalových bolestí. Jíl usnadňuje buněčnou regeneraci, posílení a uzdravení tkáňových formací, a udržuje kůži vláčnou.

Jíl se ovšem nikdy nesmí podávat orálně koním v následujících případech:

* Zácpa, ucpání
* Kýly
* Zkrmování oleje po dobu 15 dní před zahájením krmení jílem
* U koní krmených vysoce olejnatou dietou (semena, oleje)
* Během březosti a kojení
* Hypertenze
* Během užívání medikace

Vždy se poraďte s veterinářem, pokud je vaše zvíře nemocné, a vy chcete jíl zkrmovat.

Jíl je záporně nabitý, což znamená, že může doslova "vyzvednout" kladně nabité toxiny. Pro tuto schopnost vázat toxiny, je jíl velmi ceněný doplněk pro koňské atlety. Jako s lidskými sportovci - tréninky, soutěže a dlouhé hodiny cestování skutečně zvyšují množství toxinů v těle. Zvyšování těchto toxinů v těle může způsobit zánět, ztuhlost a bolestivost koní společně se snižujícím se výkonem. Jíl hraje také velmi důležitou roli v léčení vředových onemocnění žaludku.

Jíl poskytuje důležité stopové prvky, které plní mnoho funkcí v těle, včetně buněčného okysličování; zvyšuje vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforu, podporuje buňky, které tvoří novou kost; podporuje enzymové reakce a syntézu proteinů; poskytuje kloubního mazivo; pomoc při výrobě kolagenu, podporuje energetický metabolismus a imunitní systém. Krmení jílem má vliv na kvalitu rohoviny kopyt a mnoho koní s jílem v krmné dávce přestává pojídat nečistoty a okusovat ohrady a vybavení stáje.

Pamatujte, že jílem se krmí ve formě kůry, která nemá překročit délků 3 týdnů.

Nikdy také nepoužíveje jíl opakově, po použití je "nasáklý" toxiny a opakové použití tak není k užitku.

Nikdy s jílem nezacházejte v kovových nádobách a s kovovými nástroji, narušíte tak jeho účinky.

Jíl krmte nejlépe rozmíchaný ve vodě.