VIDEONÁVOD: Duplo Sole Protector
Pokud jde o ochranu chodidla kopyta, první věc, která vás napadne, jsou zranění nebo nemoci vyžadující použití silikonů nebo jiného obalového materiálu.
Mnohdy se však jedná pouze o lepší ochranu kopyta před vnějšími vlivy, například proto, že kůň často chodí po velmi kamenitém terénu.
Pokud má kůň obecně velmi citlivé chodidlo, můžete mu pomoci úplným utěsněním podkovy v této oblasti.
Další uplatnění uzavřené plochy je v zimní sezóně. I když naše integrovaná ochrana proti nášlapkům do značné míry zabraňuje nebezpečnému shlukování sněhu a ledu pod podkovou, občas k tomu bohužel dochází. Příčiny se mohou lišit, ale ať už je to způsobeno tvarem podrážky kopyta nebo zvláštní konzistencí sněhu způsobující shlukování – když nic jiného nefunguje, zbývá poslední možnost úplně utěsnit.
Výběr a úprava vašich podkov
Vyberte si vhodný model tvaru a velikosti. Protector lze kombinovat jak s kompozitními podkovami, tak s čistě plastovými podkovami Duplo.
Přizpůsobte podkovu tak, aby pasovala na kopyto jako obvykle, a odstraňte integrovaný chránič proti nečistotám. K tomuto účelu doporučujeme podkovu upnout např. do svěráku.
Zajistěte přesné odstranění chrániče proti nečistotám. Odříznutí příliš velkého množství materiálu může zabránit integrovaným háčkům Protectoru ve správném uchycení podkovy, takže je obtížnější přivařit Protector na místo.
Na základě tvaru a velikosti podkovy vyberte odpovídající Protector.
Uzavření oblasti podkovy
Díky zacvakávacímu systému můžete Protector snadno zacvaknout do podkovy, jakmile bude ochrana proti nečistotám pečlivě odstraněna.
Protector je vybaven třídílným plastovým zámkovým mechanismem na straně obrácené ke kopytu, který se skládá ze tří háčků, které usnadňují proces svařování plastů.
Pokud háčky nedrží správně, je pravděpodobné, že při odstraňování ochranného krytu proti nečistotám došlo k náhodnému odříznutí plastového materiálu, který k němu nepatřil. V tomto případě se prosím pokuste nějakým způsobem zajistit chránič podrážky kopyta pro svářečské práce.
Svařování
Na spodní straně, tedy na straně odvrácené od kopyta, má náš chránič podrážky malý plastový okraj. Tato hrana poskytuje nezbytný plastový materiál pro svarový šev.
Chcete-li přivařit Protector do podkovy, položte jej na čistý rovný povrch. Pokud má bota postranní klipsy, je vhodné ji umístit na kovadlinu nebo roh stolu, aby se zabránilo rušení. Pro fixaci doporučujeme zpočátku bodově přivařit na podkovu; to usnadňuje následné dosažení jednotného svarového švu. Nahřejte plastový okraj horkovzdušnou pistolí tak, aby plast stékal do mezery mezi Protectorem a podkovou. Rozhodující je správný úhel proudění vzduchu horkovzdušnou pistolí; pokud je příliš strmá, materiál nemusí proudit na správné místo.
Nejdůležitějším aspektem při svařování je zajistit, aby svar plynule procházel po celém okraji. Jen tak dosáhnete úplného utěsnění mezery.
Tlaková zkouška — Otestujte stabilitu vašeho svarového švu
Doporučujeme otestovat stabilitu vašeho svaru, jakmile plast vychladne. Chcete-li to provést, použijte maximální sílu (například palci) ze spodní strany na chránič podrážky kopyta.
Závěrečné kroky
Pokud jste s výsledky tlakové zkoušky spokojeni, je čas na závěrečné pracovní kroky.
Opatrně odstraňte vyčnívající háčky na kopytní straně pomocí úhlové brusky.
Pokud byly svářečské práce provedeny správně a podkova byla optimálně přizpůsobena kopytu, můžete ji aplikovat jako obvykle. Při použití bez výplňového materiálu existuje riziko, že se pod podkovu mohou dostat nečistoty a drobné kamínky. To by mohlo vést k nežádoucímu tlaku na kopyta.
Proto při použití podkovy s uzavřenou plochou podrážky vždy doporučujeme použít silikon nebo jiný druh výplňového materiálu.