Modifikace Duplo podkov

Mistr podkovář Stephan Becker ukazuje, jak všestranně mohou být modifikovány Duplo podkovy a použity na mnoho různých kopyt. Jeho cílem je vytvořit tolik různých druhů podkov kolik je možné s co nejmenším úsilím. Nepotřebujete speciální nástroje pro tyto modifikace - máte je pravděpodobně již ve své sadě nástrojů. Prosím, buďte opatrní a používejte ochranný oděv.
 
Podkova se sněhovým “vyhazovákem”
Je vcelku snadné, vytvořit podkovu s otevřenou chodidlovou částí a sněhovým “vyhazovákem” z uzavřené Standard Duplo podkovy. Nejdříve si nakreslíme čáru pro řez podkovy. Pak použijte kobercový řezák a vyřízneme otvor. Dávejte pozor, abyste ponechali dostatek materiálu na “vyhazovák”
 

 

Stephan Becker používá mikro ohřívací pistoli z železářství, aby se vytvořil límec kolem chodidlové části. Zahřejte, dokud se materiál nestane transparentní. Pak můžete vytáhnout podkovu přes roh své kovadliny a vytvořit tak límec na chodidlové části podkovy, který bude zabraňovat tvorbě sněhových nášlapků. Ohřívat můžete opakovaně.
 
V případě potřeby zaokrouhlete hrany a okraje.

 

Odstranění čapek
Je také poměrně snadné přeměnit podkovu s bočními čapkami do podkovu bez čapek. Můžete použít standardní úhlovou brusku. Doporučujeme odstraňovat čapky kousek po kousku a střídavě z důvodu tepla, které vzniká a může způsobit, že syntetický materiál začne tát. Snažte se zachovat co nejvíce malých hrotů!
 
 

 

Podkova s hlubším vzorkem
Použijte úhlovou brusku s hrubozrnným brusným diskem a vytvořte vzorek na podkově. Je důležité, abyste brousili od okraje směrem ke středu podkovy, protože jinak dojde k ucpání otvorů pro hřebíky.
 
 
 
         
 
Sáňkové prohnutí
Existují různé způsoby, jak vytvořit sáňkové prohnutí u Duplo podkovy. Například můžete sbrousit podkovu úhlovou bruskou - je-li to nutné, můžete brousit až do kovového jádra nebo ještě dále.
Můžete také ohnout podkovu. Fixujte podkovu na okraji kovadliny, nebo ve svěráku a přetvarujte pomocí kladiva.
 
 

 

Širší nebo užší podkova
Můžete také změnit šířku podkovy. Pro rozšíření ji chodidlovým otvorem umístěte do malého svěráku s úzkými čelistmi a roztahujte, nebo - v případě malých podkov roztahujte pomocí čelistí kleští taktéž umístěných do otvoru uprostřed podkovy.
Můžete také kladivem udělat podkovu méně širokou. Dávejte pozor, abyste nezkroutili kovové jádro! Pokud je to nutné, můžete narovnat kovové jádro několika dobře cílenými údery kladivem.
Do určité míry, můžete vytvořit asymetrickou podkovu, která je částečně úzká a částečně široká. Navlékněte podkovu chodidlovým otvorem na kovadlinu a tvarujte. Kromě toho můžete obrousit vnější část podkovy. Díky podlouhlým otvorům na hřebíky, můžete stále umístit hřebíky na bílou čáru i pokud je kopyto je nepravidelného tvaru.
 

rozšíření podkovy
 
 

zúžení podkovy
 
asymetrická podkova
 
Limitace
Velikost podkovy je limitujícím faktorem pro všechny modifikace. Obvykle je limit asi 130 mm. Pokud měníte větší podkovy a kůň je velmi velký a těžký, kovové jádro může pozměnit svůj tvar kvůli hmotnosti koně ...
 
Video s ukázkami jak modifikovat Duplo podkovy najdete na https://www.youtube.com/watch?v=NdU...